Dariusz Walusiak – reżyser, historyk, dokumentalista.

 W okresie studiów na wydziale historii UJ podjął walkę z systemem komunistyczny w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Tu rozpoczęła się też jego droga dziennikarska, najpierw w prasie drugiego obiegu, a po transformacji ustrojowej m.in. w konserwatywnym dzienniku „Czas Krakowski”. Pierwsze reportaże i filmy dokumentalne realizował w niezależnej telewizji „Krater” należącej do sieci Polonia 1, następnie w  TVP. Ma na swym koncie  ponad 70 programów i dokumentów filmowych. Większość powstała w firmie producenckiej DAW Production, której jest właścicielem.  Przy tworzeniu obrazów filmowych zwraca szczególną uwagę na ukazanie bohaterskiej postawy Polaków walczących z niemieckim i sowieckim totalitaryzmem, realizuje cykl filmów „Wyklęci – Niezłomni. Przywróćmy pamięć naszym Bohaterom”( tu m.in. „Rączy”, „Jastrząb – żołnierz Łupaszki”, „Mój przyjaciel Laluś”, „Więzy Krwi”). Gorliwie walczy o odkłamywanie najnowszej historii. Przez cały czas wierny wyznawanym wartościom „Bóg, Honor, Ojczyzna” w swych filmach podejmuje tematy dotyczące wiary i losów Kościoła Katolickiego ( m.in.  cykl filmów „Kościół w godzinie próby”, „W okowach dwóch totalitaryzmów”. „Teraz i w godzinę śmierci”- wraz z M. Pilisem).  Jest autorem wielu artykułów a także książek „Wdowy smoleńskie” i  „Winni. Holokaust i fałszowanie historii”. Podejmuje temat relacji polsko – żydowskich a przede wszystkim ratowania Żydów w czasie okupacji hitlerowskiej w filmach „Ulmowie. Świadectwo sprawiedliwych” i „Dziedzictwo sprawiedliwych”. Za działalność opozycyjną uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Również jego działalność twórcza doceniona została nagrodami filmowymi oraz odznaczeniami, wśród nich Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta przyznanym przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 

Michał Bożek

Swoją przygodę z twórczością rozpoczął w liceum jako wokalista zespołu rockowego. Po rozstaniu z muzyką podjął studia w PWSFTviT na wydziale realizacji tv, tam na swojej drodze spotkał Arkadiusza Gołębiewskiego i Bartka Jastrzębowskiego, z którymi zrealizował wiele udanych form filmowych, ta znajomość trwa nieprzerwalnie ćwierć wieku i rozwija się obiecująco. Od końca XX wieku przyjaźni się z Dariuszem Walusiakiem, z którym zrealizował kilkadziesiąt programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych. Przez dwie dekady współpracował z wieloma redakcjami, producentami, nadawcami, realizując zdjęcia do audycji tv, reportaży, dokumentów i spektakli teatralnych. Od kilku lat wydawnictwo Rafael powierza mu realizację zdjęć do swoich sztandarowych produkcji fabularnych i dokumentalnych.

Marcin Dulemba

W 2007 roku ukończył studia filmoznawcze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Montażem filmowym zajmuje się od roku 2005. Przez 15 lat pracy zawodowej brał udział w projektach realizowanych przez liczne redakcje, producentów, nadawców montując zarówno reportaże, filmy dokumentalne jak i fabuły. W swoim dorobku posiada dokumenty historyczne: “Ballada o Jureczku”, “Gurgacz”, “Więzy krwi”; filmy dokumentalne o wyjątkowych postaciach kultury i historii, między innymi “Niezależna Republika Samosiuk” (nagrodzona na Festiwalu Polskich Filmów w Nowym Jorku), “General and me” (w konkursie długometrażowych filmów dokumentalnych na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2017 roku), “Film o Pilchu” oraz making ofy takich filmó,w jak “Pod mocnym aniołem”, “Niewinne”, “Ostatnia rodzina”, “Konwój”. Jego filmografia obejmuje ponadto pełnometrażowe dokumenty poświęcone sytuacji na Bliskim Wschodzie (“Mitzvah”, “Uwolnić Asię Bibi”, “W pułpace wojny”, “Insha Allah. Krew Męczenników”). Współtworzył również telewizyjne serie dokumentalne: “Premierzy”, “Zbrodnie, które wstrząsnęły Polską”, “Łowca smoków”, “Prepersi”, “Kobiety i mafia”. Montował kinowy film fabularny “Bóg w Krakowie”.

Obsada

WOJCIECH TRELA ks. Władysław Gurgacz
MICHAŁ CHOROSIŃSKI Oficer UB
GRH ŻANDARMERIA  
GRH BESKIDY  
GRF BEMOWO  


Twórcy

REŻYSERIA: Dariusz Walusiak
SCENARIUSZ: Dariusz Walusiak
ZDJĘCIA: Michał Bożek
DŹWIĘK: Aleksander Wilk
MONTAŻ: Marcin Dulemba
PRODUCENT WYKONAWCZY: DAW Production

FreshMail.pl