Kawa ziarnista - skąd wiedzieć, że będzie ci smakowała?

Nie każdy, kto naprawdę lubi kawę i pije ją kilka razy dziennie, musi wiedzieć o niej wszystko. To zupełnie normalne, że nie znamy się perfekcyjnie na wszystkim. Ale też zupełnie normalne jest to, że z biegiem czasu przestajesz chcieć ciągle kupować kawę w kawiarni i decydujesz się na zakup własnego ekspresu. Oznacza to jednak, że będziesz musiał samodzielnie kupować ziarna - no a wtedy okaże się, że to niekoniecznie już ten sam smak. Na co zwrócić uwagę? Czy wpisując w google hasło “kawa ziarnista ranking https://arcyciekawa.pl/arcyciekawy-ranking-kaw/“, otrzymasz jednoznaczną odpowiedź na swoje wątpliwości?


Samo wpisanie w wyszukiwarkę internetową hasła “kawa ziarnista ranking” to zdecydowanie nie wszystko. To bardzo dobra droga, żeby dowiedzieć się, co lubią i polecają inni, którzy - tak jak ty - kochają pić kawę. Z pewnością jednak zdajesz sobie sprawę, że smak jest sprawą indywidualną i nie każdy odczuwa go tak samo jak ty. Na co więc musisz zwrócić uwagę, wybierając kawę dla ciebie?


Gatunek ziaren

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że uprawa kawy na całym świecie opiera się przede wszystkim na dwóch głównych gatunkach ziaren: arabice i robuście. Znacząco różnią się one smakiem, ale przede wszystkim sposobem i miejscem uprawy. Co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz, czy w sklepie sięgniesz po kawę “100% arabica”, czy może po mieszankę?


Arabika uprawiana jest w wysokich partiach gór. Ma dość wysokie wymagania wobec klimatu i dbałości o nią. Zresztą, sam fakt, że uprawiana jest tak wysoko sprawia, że musi być ona nieco droższa. Uznaje się ją zatem za “szlachetniejszą” i z pewnością niejednokrotnie zauważysz to, przeszukując internet pod hasłem “kawa ziarnista ranking”. Ma ona znacznie delikatniejszy smak i aromat i będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób, które piją kawy mleczne. Wszyscy miłośnicy pobudzającego espresso pochylą się jednak także nad robustą - okrągłe, ciemniejsze ziarenka w efekcie dają oleisty i gęsty napar o wyjątkowym, silnym aromacie. Wszystko zatem zależy od tego, co lubisz - musisz jednak rozumieć, na czym polega różnica w smaku, którego szukasz. Najlepiej będzie próbować różnych mieszanek.


Świeżość kawy

Z pewnością przeglądając internet pod hasłem “kawa ziarnista ranking” znalazłeś takie hasło jak “świeża kawa” - co to jednak znaczy? Musisz zdawać sobie sprawę, że bardzo ważne dla smaku tego, co będziesz popijał każdego ranka, istotny jest moment palenia w palarni kawy. Profesjonalne palarnie kawy proponują palenie kawy dopiero po złożeniu zamówienia przez klienta. W sklepach jednak zwracaj uwagę na to, by palenie kawy odbywało się nie dalej niż 2 lata od momentu zakupu. Niezależnie bowiem od szczelności opakowania, kawa traci swoje walory smakowe i aromatyczne po pewnym czasie.